Venku to pučí a co nevidět vše začne kvést. Nastane pastva pro oči, nos udeří libé vůně a křehkost květů rozradostní naše duše. Stále žel přibývá lidí, kteří si tuto krásu mohou dopřát leda přes uzavřené okno. Mluvíme o alergicích. Ač tradiční čínská medicína pojem alergie nezná, umí je velmi efektivně řešit, a dokonce i vyléčit.
V klasických dílech TCM jsou popsány případy přetrvávající rýmy, výtoků z očí, kašle či kýchání. Tyto potíže, které se souhrnně nazývaly Bi Yuan, jsou vyvolány škodlivým ovzduším. Během staletí čínští lékaři zkoumali zákonitosti projevů těchto potíží a zjistili souvislost s určitými předcházejícími patologiemi postiženého. Ty pak nazvali nedostatečností povrchové vrstvy těla, která je spojená s tzv. Wei Qi. Wei Qi představuje vitální a obrannou energii, která chrání organismus před vnějšími škodlivými vlivy a jejíž kvalita závisí na vrozených i získaných vlivech. Vrozené vlivy odpovídají v našem smyslu genetické informaci. Získané vlivy odrážejí celkový stav organismu.
Kořenem problému je v případě alergie oslabení Plic, ke kterému se organismus dostal přes nedostatek Sleziny a/nebo Ledvin (opět máme na mysli energetické orgány). Nejběžnějšími projevy jarní alergie je vodnatá rýma, svědění očí a kýchání. To vše jsou projevy napadení organismu větrem. Průnik patogenu (v tomto případě větru) však umožnila děravá Wei Qi, neboli naše ochranná energetická vrstva (= energetické brnění, dnešními pojmy bychom ji nazvali částí imunity), která je oslabená. A jelikož o kvalitě našeho energetického brnění rozhodují Plíce, Slezina a Ledviny, vyřešení problémů musí začít právě u těchto orgánů.
Jak probíhá léčba alergií z pohledu TCM?
Nejprve se pacientovi uleví od akutních projevů alergie. Obvykle se volí bylinné směsi a akupunkturní body, které umí odstraňovat vítr z organismu. Poté přichází na řadu posílení obranného energetického štítu člověka, aby se v další alergické sezóně již sám ubránil lépe a průběh alergie byl mírnější. Postupně se pracuje na zpevnění obranné Qi natolik, aby již žádný patogen do těla nepropustila. To však může vyžadovat nějaký čas, protože je třeba posílit celkový stav pacienta.
Doporučuje se změna životosprávy, kdy se klade důraz na pravidelné střídání práce a odpočinku, stravovací návyky a podobně. Podle TCM vede nerespektování těchto doporučení k přetížení a opotřebování organismu jako celku, čímž je ovlivněn nejen jedinec sám, ale i další generace. Narůstající množství alergiků pak podle tohoto učení souvisí s civilizačními neduhy. Bohužel stále mnoho lidí tvrdí, že na změnu životosprávy nemá čas a raději sáhne po moderním léku, který však většinou neřeší příčinu nemoci, ale jen potlačí nepříjemné příznaky.
Není-li však nedostatečnost „vnějšku“ dostatečně léčena, škodlivina, která opakovaně postihuje organismus, se usídlí uvnitř těla, odkud se obtížněji odstraňuje. Toto obecné označení lze opět v moderním slova smyslu vysvětlit například přechodem alergické rýmy v astma. Nejlepší je jako vždy prevence. Ústřední poučkou jedné z nejstarších knih TCM bylo rčení: „Vodní tok lze u pramene zastavit dlaní, stane-li se řekou, je potřebné stavět velké přehrady. Proto i nemoc se má léčit v době, kdy se ještě neprojevila.“ Alergii je možné vykořenit z orgamismu cele, a to už za trochu té námahy stojí, co říkáte?
Přeji Vám voňavé jarní dny.