Otužování z pohledu TCM trénuje naši obrannou Qi – Wei Qi. Jen jí musí být dost, aby bylo co posilovat. Na obecném doporučování otužování je problematické, že posilovat lze pouze to, co je. A pokud je někdo v deficitu a pustí se do otužování podle nyní velmi populární metody Wim Hofa, tak si může spíš ublížit.
Pokud začneme otužovat Qi, která v těle chybí, tělo bude nuceno si ji doplnit ze svých rezerv. Konkrétně v tomto případě sáhne do životní esence Jing. A my dobře víme, že esence je naším pokladem – jakousi pomyslnou svící, která určuje kvalitu a délku našeho života. V okamžiku, kdy se vyčerpá esence, končí naše zdejší putování.
Každý jsme jiný a nikdy nebude vše vhodné pro všechny. V tom je TCM velmi moudrá. A proto má cestu i pro osoby, které jsou v deficitu. V první řadě je třeba Qi doplnit. To můžeme např. kvalitní stravou, vydatným spánkem nebo cvičením qigong, případně se používají bylinné směsi na doplnění. A zároveň můžeme zlehka přistoupit i k otužování. Vlažná až studená sprcha je zcela dostačující a přidat můžeme spánek při otevřené ventilaci.
Jak poznat, zda si můžeme otužování dovolit? TCM rozlišuje celkem pět somatotypů, podle toho, v jakém poměru je v těle Yin a Yang. Pro zjednodušení můžeme pracovat se dvěma hlavními rozděleními na osoby, které jsou buď v nadbytku, nebo v nedostatku, ať už Yangu či Yinu.
Lidé v nadbytku jsou hodně vidět i slyšet. Máme na mysli jedince spíše se sklonem k plnoštíhlosti, kteří mají dost energie i tepla, bývají horkokrevní, stále v pohybu, trpívají na vyšší tlak, vyšší hladiny cholesterolu a tuku v krvi.
Druzí lidé jsou v nedostatku. Bývají zimomřiví, bledší, štíhlí, nebo až se sklony k hubnutí. Často trpí na chudokrevnost a nízký tlak. Mnohdy jim chybí energie a po náročné aktivitě bývají dlouho unavení, až vyčerpaní.