TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

S nemocí zapomeňme na citrón

Autor: Gutwirtová Aneta / Téma: Imunita / Vydáno: 8.4.2020

Ilustrační obrázek

Počasí se mění, venku jsou plískavice, déšť a vítr. Nosíme svetry, halíme se do kapuc, šál a čepic. Sychravé počasí na podzim je přímo ideální pro některé druhy nemocí. Nejčastěji mezi ně patří prosté nachlazení, kašel, rýma, chřipka a angína. Ač patří tyto nemoci mezi nejběžnější nemoci vůbec, dokáží člověka pořádně potrápit. A málokdo ví, jak s nimi správně pracovat. A tak je během podzimního období typické, že mnozí z nás onemocní. Jak se dívá na poruchy imunity tradiční čínská medicína? Proč nedoporučuje konzumaci citrusů a jaká je cesta z bludného kolotoče infekce – viróza – chřipka ven?

To, co dnes označujeme za imunitní systém, staří čínští lékaři pojmenovali tzv. wei qi. Jedná se o pomyslnou bublinu – brnění, ochranný obal, obrannou energii, která nám proudí těsně u povrchu našeho těla. Tehdy kdy je naše obranná energie dostatečně silná, patogen zvenčí nemá šanci překonat náš energetický obal. To odpovídá stavu, kdy máme nemocné děti, kolegové v práci pokašlávají, lidé v metru smrkají a my zůstáváme zdraví, neboť naše wei qi je silná. 

Pokud je obranná složka těla překonána a zevní patogen vstupuje do těla, děje se tak dvěma hlavními důvody. Naše wei qi byla silná, ale patogen ještě silnější, nebo obranná energie organizmu je slabá a podlehla i sebemenšímu útoku zvenčí. Pokud se nenacházíme v situaci, kdy se u nás střídá jedna chřipka za druhou, pak jeden z nejlepších způsobů, jak preventivně předcházet nemocem je úprava našeho jídelníčku. Nemusí se jednat o žádný razantní zákrok, ale zapojení selského rozumu a pochopení principu termodynamiky potravin a ročních období.

Z pohledu teorie tradiční čínské medicíny člověk onemocní nejčastěji z důvodu dominujícího patogenu chladného větru, který při vpádu do našeho těla způsobuje chřipkové symptomy. Objevuje se výrazná zimomřivost, silné bolesti hlavy, zatuhlost šíje, kýchání, kašel či vodnatá rýma. 

Vhodné stravování je ideální prevencí nejenom v podzimním období. Teplá snídaně, např. v podobě vývaru nebo kaše, nám pomáhá vyrábět a udržovat vnitřní teplo a zahřívat lidský organizmus. Potraviny, které je vhodné zařadit do jídelníčku při napadení chladného větru jsou například: čerstvý zázvor, anýz, badyán, pepř, bazalka či skořice. Doporučuje se popíjet čerstvý zázvorový čaj bez medu a citrónu. Citrón, během již rozvinuté chřipky není vhodný, neboť je chladné povahy a jeho kyselá chuť vtahuje dovnitř (což je přesně opačný efekt, než který v začátku onemocnění potřebujeme). 

Základem pro udržení zdraví v chladných měsících je chránit a posilovat svoji energii a vnitřní teplo. 

Během již rozvinuté nemoci je důležité se zaměřit na potraviny, u nichž je prokázán příznivý vliv na rozpouštění hlenu a posilování oblasti plic, jedná se např. o: jablka, ředkvičky, celer, cukety, žampióny či grep.  Naopak by se nemocný měl vyvarovat zahleňujícím potravinám – sladkostem, bílému cukru, mouce, mléku a ostatním mléčným produktům. Pokud Vás trápí rýma, obohaťte svůj jídelníček o křen, červenou řepu či okurku, pomůžou Vám uvolnit dýchací cesty. 

Další způsob, jak si zahřát a posilnit tělo je tzv. moxování. Jedná se o metodu, která je vhodná obzvláště v chladných měsících, kde se pomocí doutníku z pelyňku nahřívají specifická místa na těle za účelem posilnění obranyschopnosti organizmu. Metoda moxování je velice příjemná a vhodná i pro děti.

Pojďme společně pro lepší den začít každé ráno dobrou, teplou snídaní, snězenou v klidu, v dobré náladě s úsměvem. :-) 

Souvisedjící články

Posilněme zdraví, ať jej ani Covid neohrozí (15.4.2020)
Koronavirus: pohyb a dech (15.4.2020)
Koronavirus = úklid doma, úklid v duši (15.4.2020)
Posilování imunity (14.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz




CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail



Studentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT