TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Náš tým - Gluvňová Lenka, MUDr.

Moderní medicína - teoretická i praktická výuka, klinika v TCM - teoretická výuka, akupunktura - praktická výuka
Foto
Paní doktorce jsme položili pár otázek na její vztah k TCM.
 
1. Úvodní otázka snad ani nemůže být jiná - jak jste se coby vystupovaná západní lékařka dostala k tradiční čínské medicíně?
Už na vysoké škole jsem věděla, že s tím zdravím je to trochu jinak. Já jsem vlastně pořád řešila, jestli vůbec školu dokončím. Naštěstí jsem zjistila, že se i tady dělá akupunktura, ale pořádně jsem se tomu začala věnovat až pár let po medicíně, kdy jsem vystudovala kurz akupunktury při Institutu pro vzdělávání lékařů. A po něm jsem už začala praktikovat akupunkturu, a to i proto, že v mém oboru anesteziologie a resuscitace mi chyběla možnost s pacientem mluvit o jeho problémech.
 
2. Specializaci máte v anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicíně. Nejsou toto právě obory, kterým může TCM jen sotva konkurovat?
Ano, je pravda, že zrovna v těchto oborech má moderní medicína skutečný přínos. Určitě je lepší nechat léčbu akutních, často život ohrožujících stavů, v rukou moderní medicíny, která se opírá o moderní vědecké postupy. I když i s pomocí akupunktury lze řešit analgezii a anestezii, já jsem se rozhodla, že se těmito postupy zabývat nebudu. Při používání akupunkturní analgesie musí být totiž jehly silně stimulovány (ať už manuálně nebo za pomocní elektrického proudu) a naši pacienti často nejsou na takovouto stimulaci připraveni -  může být více bolestivá. Druhá věc je, že na takovéto postupy musí být příhodné prostředí i ve zdravotnickém zařízení a to na mých pracovištích nebylo, proto jsem se do toho u nás pouštět nechtěla. Jehly raději používám až při následné rekonvalescenci, kdy pacientům umí skvěle ulevit od bolesti a také v soukromé ordinaci na léčbu různých jiných problémů.
 
3. Věnujete se vedle TCM stále i praxi západního lékaře. Jak vnímáte přechod mezi těmito dvěma tak odlišnými systémy? K čemu dnes tíhnete více? K TCM nebo moderní medicíně?
Nečiní mi to žádné potíže. Naopak to je skvělé v tom, že si mohu odpočinout od toho druhého léčebného systému. Poslední dobou jsem z pohledu západní medicíny však řešila zejména preventivní prohlídky. Bylo to takové „dělničení“. Prohlédnu, dám razítko, vykáži a hotovo. I proto mě určitě více naplňuje tradiční čínská medicína. U „číny“ musí být člověk mnohem otevřenější, naslouchat a vnímat člověka jako ucelenou bytost.

4. Vedle TCM jste vystudovala ájurvédu, nekonkurují si tyto dva přístupy?
Nevnímám je jako konkurenční a ráda čerpám z obou systémů. Ájurvédu jsem vystudovala v roce 2000 a chtěla jsem ji praktikovat, ale ukázalo se, že to nebude tak snadné, protože v České republice chybělo odborné zázemí a přece jen jsem si hned po studiu nebyla tak jista, abych si troufla léčit bez odborného vedení.
Pro sebe ale dodnes z ájurvédy používám její recepty. Prostě ráda podle ájurvédy vařím. Její pokrmy dokáží krásně harmonizovat žaludek. A druhou záležitost, kterou mám ráda, jsou ájurvédské masáže, které jsou úžasně relaxační. A poté panchakarmu (pančakarmu), neboli pět postupů, kterými se opětovně harmonizuje člověk. A skvělé jsou i jejich meditativní techniky a aromaterapie, které více cílí na samotného ducha.
 
5. Vím o Vás, že se dlouhé roky věnujete i józe. Qigong nebo jóga, co je Vám bližší?
Opět čerpám z obou systémů. A případně je kombinuji, podle toho, co mi zrovna na danou potíž přijde vhodnější. Když mám nějaký pohybový problém, tak se jej snažím rozcvičit pomocí jógy. Například když se mi podvrknutý kotník sice po akupunktuře zlepšil, ale pořád trochu otékal,  tak jsem jej rozhýbala pomocí známé sestavy „Pozdrav slunci“, protože mnohdy se zranění nehojí jen proto, že klouby nejsou po úraze dobře usazeny zpět a po správném cviku se mohou navrátit do jim přirozené polohy, a tím urychlit hojení. Z jedné školy Qi Gongu mám ráda přípravné cvičení „Dítě se modlí k Buddhovi“, které perfektně rozhýbe všechny klouby horních končetin, a já si s ním vyřešila tenisový loket.
 
6. Co z TCM používáte sama ve svém životě?
Hodně věcí… některé jsem již zmínila. Dietetiku spíše méně, protože můj partner mé nadšení tak úplně nesdílí (smích)…hlavně však byliny a akupunkturu. I když to není doporučováno, tak občas provádím akupunkturu i sama sobě, protože prostě není poblíž nikdo, kdo by mě odborně ošetřil. A já věřím, že když se pošle ten správný záměr, tak to svou službu udělá. A u akupunktury je výhoda, že efekt je téměř okamžitý. Jen tuinu sama na sobě využívám málo.
 
7. Který z pěti hlavních oborů TCM Vás nejvíce oslovuje a proč?
Nejbližší mi je asi akupunktura, ale nyní hodně používám i byliny.  Akupunktura asi proto, že ji dělám nejdéle, funguje výborně a hlavně rychle! A byliny jsou skvělé zase u jiných typů onemocnění. U některých typů onemocnění je bylinná léčba efektivnější, tam raději pracuji více s fytoterapií.
 
8. Je známo, že se v oboru nadále vzděláváte. Čemu se nyní věnujete? Jaká další témata Vás z TCM zajímají? Čím si chcete rozšířit svůj záběr?
Akupunkturou podle kmenů a větví, tomu se nyní chci věnovat. Každý člověk se narodil v určitém okamžiku a podle toho se určí, jaký má kmen, větev, tím se popíše jeho konstituční mapa. Skrze tuto akupunkturu se harmonizuje konstituce. Používá se u ní velmi málo jehel – jedna až pět.
 
9. Co Vám přinesly zahraniční stáže v Číně?
Stáže v Číně byly výborné, vždy nás něčím obohatily. Hlavně se mi líbilo čínské jídlo (smích). V Číně TCM probíhá trochu jinak. Například u akupunktury používají tlustší jehly, to by našinci asi hůř snášeli, naše konstituce je jemnější. V Číně si pacient péči vždy částečně hradí. A ještě se do léčby v nemocnici aktivně zapojují další členové pacientovy rodiny.
Moderní medicína tam funguje dohromady s tradiční čínskou medicínou. Všichni čínští lékaři, se kterými jsme se my setkali, měli velmi dobré základy i moderní medicíny a byli schopni se plně orientovat ve výsledcích západní diagnostiky. Pokud potřebovali udělat laboratorní či jiné zobrazovací vyšetření, tak tam pacienta odeslali a pacient se do 20 minut vrátil s výsledky. To mi přišlo úžasné, to se u nás moc neděje.
Nebo jsme byli na rehabilitačním oddělení, kde byli lidé třeba po mrtvici nebo úrazech s bolestmi. A ráno se udělala vizita a každý pacient měl po ní akupunkturu a k ní běžela bylinná léčba, která se upravovala jednou týdně. A pokud dostal pacient bylinnou léčbu na doma, obdržel recept, zašel do lékárny a většinou nejpozději odpoledne si odnášel svou individuální směs domů. No, úžasné! K tomu bude u nás asi ještě dlouhá cesta.
 
10. Co Vám tradiční čínská medicína přinesla do života?
Celkové mě obohatila a rozšířila mé obzory. Čím déle to dělám, tím mám větší úctu k tomuto systému. Stále žasnu nad tím, jak perfektně tradiční čínská medicína funguje. Jak staří mistři před tisíci a tisíci lety uměli léčit věci, které my dneska ani neumíme. Před touto hlubokou moudrostí se hluboce skláním.
 




Zpět na stránku Náš tým
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz




CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail



Studentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT