Barboře jsme položili několik otázek k jejímu vztahu k TCM.
1. Kdy jste se poprvé setkala s TCM a jaké to bylo setkání?
S tradiční čínskou medicínou jsem se setkala ve svých 20 letech, kdy jsem začala pracovat pro tým lékařů, kteří čínskou medicínu dělali. Takže již tehdy jsem se od nich mnohému naučila, neboť mi vše vysvětlovali. Jen to měli postavené trochu jinak, protože paní doktorka byla vystudovaná ve Francii. U ní byla tradiční čínská medicína více spojena s homeopatií než s bylinami. A navíc pocházím z rodiny, která má k TCM blízko, až bych řekla, že její filosofii máme pod kůží. Můj dědeček totiž založil sinologickou fakultu v Čechách, takže já jsem se s Čínou setkávala od malička. S čínskou kulturou jsem tedy dobře obeznámena a můj bratr k tomu ještě vystudoval čínštinu a archeologii.
2. Jste vystudovaná zdravotní sestra. Jak Vaši blízcí vnímali odklon od moderní medicíny k TCM?
S tím jsem nikdy neměla problém. Mám tatínka psychiatra a i on, klasický lékař, k tomu má pozitivní přístup a na akupunkturu dochází. A občas mi i pošle své pacienty.
3. Studovala jste český i zahraniční systém výuky. Můžete prosím srovnat tyto způsoby vzdělávání?
Poprvé jsem tradiční čínskou medicínu studovala přímo od Číňanů, kteří přijeli na rok k nám do Prahy. Bylo to organizované mou zdravotnickou školou, která to dělala jako projekt, který by vedl k tomu, že jednou sama bude TCM vyučovat. Bohužel to nedopadlo. Bylo to ale velmi nároční studium. Číňané jsou zvyklí se vše učit nazpaměť a je to celé velmi direktivní. Ohromné množství informací v krátkém čase. Vše se jen diktuje, nic se nevysvětluje, o ničem se nevedla diskuze. Tak to prostě je dané a tak se to naučte. Tečka. Takže, když jsem zjistila, že se tu dá TCM vystudovat, šla jsem do toho, abych si v tom udělala větší pořádek a systém.
4. Specializujete se na akupunkturu, kterou také vyučujete. Čím si Vás získala?
Já potřebuji něco rychlého (smích). Ale byliny mě také baví. Jsem přesvědčena, že je zapotřebí onoho prolnutí, takže používám oboje, ale k akupunktuře mám blíže svým temperamentem. Sice jsem v elementu dřeva, ale mám i dost kovu. A primárně jsem instrumentářka z ortopedie-traumatologie. Já mám v sobě takovou tu rychlost, pohotovost, potřebuji akci. A každý můj pacient určitě dostane základní dietetické návrhy na úpravu životosprávy. Tuinu bych moc ráda používala, ale mám ruku po úraze a její omezená hybnost mi to znemožňuje.
5. S jakými neduhy za Vámi lidé chodí nejčastěji?
Nedokáži říci, čeho je nejvíce, ale mám pocit, že mi určitá onemocnění chodí ve vlnách. Najednou mi přijde třeba 10 lidí s problémy s močovými cestami, nebo všichni měli lumbaga (zablokovanou bederní páteř). Jinak bych řekla, že chodí se všemi možnými potížemi. Nejdříve jsem si říkala, jestli mi je neposílají Ti ze Shora, abych se tyto potíže pořádně naučila, ale možná to je jen obdobím. Třeba teď chodí nachlazení a močové cesty, což tak nějak k podzimu prostě patří. Obecně ale chodí zejména lidé, kterým západní medicína nedokázala pomoci. Tak hledají pomoc u nás.
6. Původní profesí jste dětská zdravotní sestra. Při léčbě dětí se vy sama přikláníte k moderní medicíně nebo TCM? A proč?
Já mám ráda prolnutí obou systémů. Nemám ráda, když se do dětí zbytečně cpe chemie, protože mnoho věcí lze zvládnout přirozenou cestou, ale někdy je západní medicína nutná. Osobně nemám ráda upřednostňování ani jednoho. Oba systémy mohou pacientovi pomoci. Západní má své nezvratné postavení u závažných akutních stavů jako je infarkt, mrtvice, úrazy, případně u velkých rozjetých zánětů, kde by už mohla hrozit sepse, tam už rozhodně patří antibiotika. Například u antibiotik se ale dnes u svých klientů setkávám s velkým nadužíváním a to je špatně.
7. Jak si představujete ideální fungování TCM v Čechách?
Já bych byla moc ráda, kdyby západní medicína dokázala spolupracovat s tou alternativní. Kdyby padly bariéry nesnášenlivosti a začalo se komunikovat. Pokud by se západnímu doktorovi nedařilo zlepšit pacientův stav, tak by jej odeslal do péče nám. Už jsem to několikrát i zažila a výsledky byly dobré. A samozřejmě naopak. Chtěla bych mít možnost beze strachu zavolat ošetřujícímu lékaři a konzultovat s ním daný případ. Například v otázce snížení množství nebo vysazení určitých farmak. Mám i zkušenost z dob, kdy jsem ještě pracovala v nemocnici a tradiční čínskou medicínu teprve studovala, že se mnoho doktorů z mého okolí o ni samo zajímalo. A ano, byli i tací, kteří by mě kvůli tomu zavrhli. Je to tedy lékař od lékaře a věřím, že těch otevřenějších bude přibývat.
8. Které z poznatků TCM aplikujete ve svém vlastním životě?
Akupunkturu. I sama sebe občas na akutní věci napíchám. Sám sebe člověk akupunkturou nevyléčí z chronických potíží, ale na akutní potíže jako napadení vnějším patogenem to funguje skvěle. Dietetiku samozřejmě také. Nicméně se přiznávám, že v této oblasti mám určité rezervy (smích). Qigong jsem svého času také cvičila, ale poslední dobou moc nestíhám. Takže ne pravidelně, ale nárazově určitě ano.
9. Čím Vás tradiční čínská medicína obohatila?
Dává mi komplexnost, kterou dnes západní medicína postrádá. A také sounáležitost s přírodou, s Vesmírem, sama se sebou.
10. Jak nejraději trávíte svůj volný čas?
V přírodě. Máme dům za Prahou a pejsky, takže kdykoliv to jde, jsem s nimi venku. A to je pro mě největší relax. A pak ještě rekreačně sporty jako kolo nebo chodím do fitka. Mám ráda potápění nebo lezení po horách a vůbec vysokohorskou turistiku.