Krev
Krev je životadárná tekutina, která neustále koluje v našich cévách.
Čínská medicína vidí
tvorbu krve jako výslednici dvou základních procesů
- transformace esence z potravy - Sníme potravu, ta se v oblasti středního zářiče (žaludek a slezina) tráví. Tzv. "nečisté" odchází do střev a tzv. "čisté" je přepravováno nahoru do plic, tam se tato čistá esence smíchá s čchi plic (to, co vdechnem), dále postupuje do srdce a tam se tato esence promíchá s krví. Proto i kvalita naší krve souvisí s naším jídelníčkem.
- transformace prvotní esence - je vrozená a uložená v ledvinách, ovšem zde se s krví nemíchá. Podle čínské medicíny má přímou souvislost tvorba krve transformací prvotní esence s játry, ale také s kostní dření (tato esence je základní stavební látkou tvorby kostní dřeně i krve)
Základní
funkcí krve je:
- schopnost výživy a svlažování organismu - tím, že krev neustále koluje ve svém řečišti, dodává živiny celému organismu (orgánům, svalům, pokožce, kostem atd.), zároveň tím, že obsahuje tekuté složky, organismus svlažuje.
- představuje hmotný substrát, na který se váže psychika člověka - podle čínské medicíny je čchi těsně vázána na krev, z čehož vyplývá i spojitost psychiky s krví a tedy i příčiny mnoha psychických poruch hledá čínská medicína v nemocích krve, například stavy "prázdnota krve" či "horkost krve".
Zpět na seznam