V dnešní době je tolik dietetických doporučení, aby se v tom čert vyznal. A přesto, že se mnozí lidé řídí zaručenými typy stravování, často nejsou ani zdravější, ani šťastnější. Případně pozitivní efekt všemožných diet trvá jen krátkou dobu. Čím to je? Že by tím, že nám mnohdy vychvalovaná syrová strava nebo jogurt hned zrána z dlouhodobého hlediska výrazně oslabují celé naše trávení? Pojďme se na tuto problematiku podívat „po čínsku“.
Tradiční čínská medicína považuje správné stravování nejen za prevenci nemoci, ale úprava stravy sama o sobě může vést až k uzdravení z méně závažných chorob. A to staří Číňané nejspíše neměli ani ponětí o vitamínech, minerálech a kalorických hodnotách jídel. Přesto jejich doporučení dokonale fungují i na moderního člověka západního stylu života.
Z čeho se u čínské dietetiky vychází? Možná budete překvapeni tím, že podle TCM neexistuje nezdravá nebo superzdravá potravina. Každá má své místo. A byť někomu může škodit, pro jiného může být lékem. To už záleží na konkrétní tělesné konstituci člověka, případně na nerovnováze organismu, která způsobila nemoc.
Potraviny jsou vnímány hned ze tří hledisek. A sice, jakou mají povahu, chuť a tropismus. Povahu rozlišujeme horkou, teplou, neutrální, osvěžující a chladnou. A znamená to, jak se potravina projeví v našem organismu, zda jej ochladí – osvěží či zahřeje. Chutí je pět – sladká, slaná, kyselá, hořká a ostrá. Každá z ní v těle podněcuje jiný pohyb životní energie Qi – sladká chuť harmonizuje, slaná rozpouští, kyselá stahuje dovnitř a zadržuje, hořká jde dovnitř a dolů a vysušuje a ochlazuje a ostrá rozptyluje Qi ven, rozhýbává. Tropismus vyjadřuje vztah k akupunkturní dráze a má schopnost ji přímo ovlivnit. Například mrkev je sladké chutě, neutrální povahy a vstupuje do dráhy Sleziny a Jater. Citron je kyselé chuti, povahy chladné a tropismem k Plicím, Slezině a Žaludku.
Za trávení je z pohledu TCM odpovědná Slezina. Slezinu zde vnímáme jako energetický okruh, proto ji píši s velkým S. Je třeba ji chápat jako celý systém trávení, neboť z potravy odděluje „čisté“, které posílá do oběhu a ze kterého prospívá naše tělo, a „kalné“, jež odesílá přes močový měchýř a tlusté střevo pryč.
Po probuzení se nám v těle rozhýbává yangová energie, která se v noci uzavřela do nitra organismu. Sedmá až devátá hodina patří Žaludku a mezi devátou a jedenáctou je na svém vrcholu Slezina, proto je v tento čas optimální si dopřát hojnou snídani, ze které bude moci tělo čerpat kvalitní energii po celý den. A tato snídaně by rozhodně měla být teplé povahy, aby neutlumila onen probouzející se Yang. Dnes je moderní snídat čerstvé ovoce a jogurt, jenže obojí je chladné povahy, a navíc vytažené z lednice, či dokonce zamražené ochlazuje dvojnásob. Dlouhodobé podávání chladných potravin utlumuje trávicí oheň a oslabuje Slezinu, neboť tu chlad a vlhkost velmi oslabují. Z tohoto pohledu se nyní hojně doporučované smoothie nebo jogurt s müsli coby první jídlo dne jeví jako nevhodné, až zraňující náš jinak dokonalý systém trávení.
Dobrý den nám skvěle nastartuje teplá polévka (třeba ta, co zbyla od večera) nebo vařená kaše z celých zrn jako je např. pohanka, jáhly nebo oves. Takovou kaši lze krásně doplnit ovocným rozvarem, do kterého nyní v zimě, v čase velké Yin, klidně můžeme přidat zahřívací koření jako skořici, hřebíček či badyán. Ale v létě budeme s podobným kořením opatrní, neboť na vrcholu je velký Yang. V horkých dnech si můžeme hojně dopřát právě zrající čerstvé ovoce, případně pokrm dochutit ochlazující vanilkou. Možností je spousta a pestrost takto sestavené stravy nezná hranic.