TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Půst očima TCM

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Dietetika / Vydáno: 5.3.2021

Ilustrační obrázek

Jaro je ideálním časem pro postění se. Ne pro nic za nic půst nalezneme napříč náboženskými tradicemi. Židé mají šábes, muslimové ramadán. A v našich křesťanských končinách je masopustní období. Pojetí 40denního postu, který se drží před Velikonocemi, dává hluboký smysl i z pohledu tradiční čínské medicíny. 

Velikonoce jsou totiž pohyblivý svátek, který vychází z lunárního kalendáře a nejvíce tak sleduje přirozené rytmy. Ono 40denní období začíná Popeleční středou, která se více méně kryje s počátkem Jara daném solárním kalendářem. Letos vyšla na 17. února a první výraznější jarní období začalo 18. února – Dešťová voda – Yu Shui. V solárním kalendáři již bylo v pořadí druhé, nicméně většina toho prvního je ještě považována za tzv. přechodové období, které náleží elementu Země. Ale od 18. února nám již vládnou jarní energie symbolizované prvkem Dřeva a energetickým orgánem Játry.

Zima je spojena s ukládáním a vytvářením zásob. Na jaře se příroda probouzí a lidské tělo je připraveno odbourávat. Oproti yinové zimě je jaro divokým a nespoutaným yangem, který je symbolizován mladostí, rozpínavostí a rychlostí. Aby člověk mohl takové energie po lenivé zimě následovat, je třeba si odlehčit. A k tomu nám dobře slouží právě půsty. 

Jen půst ve smyslu omezení jídla jako takového TCM nevidí ráda, protože tělo pak musí sahat do svých energetických rezerv a ty na jaře potřebujeme po dlouhé zimě doplnit, a ne ještě víc oslabit.

Čeho bychom se měli v postním období vzdát? Jak sám název masopust napovídá, vynechat bychom měli maso a jeho produkty. V křesťanské tradici jsou výjimkou ryby. A kromě toho i další potraviny, které zatěžují trávicí a metabolický systém: 

Jarní půst z pohledu TCM by mohl vypadat takto:

A podstatný je také půst na úrovni duše. Nezahlcovat se informacemi, mít prostor pro meditaci. Jarní dřevěné energie mají stoupavou tendenci, tak je pojďme využít k našemu osobnostnímu růstu. Popeleční středa a Velký pátek jsou dva dny nejpřísnějšího postu a věřícím mají připomenout pomíjivost pozemského života. A uvědomění si, že jediné, co přetrvá, jsou hodnoty duchovní. V současné době je dobré hledat to, co přetrvává a to, co člověka přesahuje. To nám pomůže překonat leckteré těžkosti. A nejen této doby. 

P. S. Trocha pohledu na očistu těla očima západní medicíny. Detoxikace těla jde přes játra. A játra jsou velmi pružný orgán, který se umí sám omladit a regenerovat, pokud snížíme jejich zátěž. Po každém jídle jsou játra zaplavena živinami a potenciálními toxiny, které musí metabolizovat. Půst pomáhá jejich regeneraci a obnově. Avšak procesy detoxikace vyžadují energii a živiny, takže i z pohledu moderní medicíny je moudré při detoxikaci něco jíst a hodně pít, aby škodliviny mohly z těla ven.

Souvisedjící články

Ohnivé letní energie (4.6.2021)
Bublanina s třešněmi (25.5.2021)
Proč tloustneme? (6.5.2021)
Hubneme do plavek (6.5.2021)
Velikonoční zvyky očima tradiční čínské medicíny (2.4.2021)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz




CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail



Studentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT